METODA S.M.A.R.T

Jeśli zależy ci na zwiększeniu skuteczności metoda SMART jest właśnie dla ciebie. Nie jest zbytnio skomplikowana a za to niezwykle efektywna. Każda z pierwszych liter oznacz jakie mają być twoje cele.

S jak Szczegółowy,
M jak Mierzalny,
A jak Atrakcyjny,
R jak Realistyczny,
T jak Terminowy.

Prawidłowy cel wyróżnia się powyższymi cechami.

Simple – prosty, konkretny przekaz

Measurable – mierzalny

Achievable – osiągalny

Relevant – istotny, posiadający znaczenie

Timely defined – określony w czasie

Przekaz ma być prosty i konkretny. Należy dokładnie i bardzo szczegółowo określić swój  cel. To co chcesz określić musisz potraktować bardzo skrupulatnie.

Musisz go zmierzyć, wyrazić za pomocą liczb, określić w jaki sposób można go zrealizować. Określenie parametrów to podstawa, mierzalność musi być określona – podaj kiedy zaczynasz działanie , jakie etapy będziesz wykonywał i kiedy je zakończysz.

Realistyczny czy jeśli wolisz osiągalny aby motywował do działania, zbyt ambitny cel doprowadzi cię do frustracji zbyt mały cel nie pozwoli ci rozpiąć swoich skrzydeł.

Istotność celu jest tak bardzo ważna gdyż ma nieść ze sobą określoną  wartość. Ma to być krok na przód który pozwoli ci ruszyć z miejsca.

Określenie w czasie to także bardzo ważny punkt, dzięki któremu wiemy kiedy co mamy osiągnąć. Listy, plany i harmonogramy z terminem zakończenia danych etapów i celu głównego musisz mieć zawsze przed nosem. Określając termin zakończenia zrób to dość realnie, oszacuj czas tak aby czasu nie było zbyt mało i zbyt dużo .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *