zarządzanie czasem, czas, planowanie, plor,

Prawo Parkinsona = Największe narzędzie w praktyce zarządzania czasem.

PRAWO PARKINSONA

— OSZCZĘDŹ SWÓJ CZAS

Im więcej czasu dostaniemy na wykonanie danej czynności, tyle czasu właśnie nam zajmie jej wykonanie.

Poniższy cytat przybliży nam definicję PRAWA Parkinsona:

„Najbardziej zajęty człowiek  to ten, który ma mnóstwo czasu.” w myśl tego cytatu możemy pokusić się o stwierdzenie, że ….

… Wyznaczenie sobie krótszego czasu na daną czynność mobilizuje nas  podświadomie i nie pozwala na bezużyteczną utratę czasu.

MORAŁ: Należy skrócić ilość czasu na wykonanie zadania, gdyż to właśnie zbyt dużo czasu wpływa nie korzystnie na jakość pracy. Oczywiście nie może tego czasu być zbyt mało, gdyż wtedy będziemy wykonywać zadanie  w stresie, że nie zdążymy – a wtedy efekty mogą być dużo gorsze!

zarządzanie czasem, czas, planowanie, plor,

 

PRAWO PARKINSONA  –  W N I O S K I  !

      Owe prawo daje nam odczuć, że podlegamy prokrastynacji, ulubionej czynności której ulega większość ludzi czyli odkładaniu rzeczy na później. Skoro zatem wyznaczasz sobie czas na zadanie ok 5 godzin a możesz je spokojnie wykonać w 3 godziny, sam świadomie pozwalasz na to aby odwlekać w czasie dokończenie tej czynności.

      To prowadzi nas do drugiego wniosku, że przerywamy określone wcześniej zadanie do wykonania mniej istotnymi sprawami. Pochłaniają one niepotrzebnie nasz  czas i energię oraz osłabiają produktywność – a my im ulegamy, no bo przecież mamy jeszcze czas na skończenie czynności.

      Perfekcjonizm to kolejny negatywny czynnik, który nas dotyka. Ciągle próbujemy dążyć do perfekcji, ulepszamy i ulepszamy szczegóły co tak naprawdę nie wprowadza żadnej jakości ani nic nie zmienia w danej czynności oprócz oczywiście tego, że tracimy niepotrzebnie czas., który można by było  spożytkować na zaplanowanie kolejnych sukcesów.

      Niestety nikt temu nie zaprzeczy, że przerywając rozpoczętą czynność rozpraszamy się a powrót do niej jest już dużo trudniejszy. Bez koncentracji na zamierzonym celu ulegamy rozleniwieniu – skutki zaś są wszystkim znane!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *